Vishay/Dale RNC60H1300BSBSL
RNC60H1300BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1300BSBSL
Brief Description
RES 130 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1300BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1300BSBSL
QUANTITY
RNC60H1300BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1300BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1300BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1300BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1300BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1300BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1300BSBSL
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .078"D .078"L datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 36QFN datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 43POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS 1MM datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
2 ohm CMOS +-5 V/5 V, SPST SWITCHES IC datasheet.pdf