Vishay/Dale RNC60H1351BSRE6
RNC60H1351BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1351BSRE6
Brief Description
RES 1.35K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1351BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1351BSRE6
QUANTITY
RNC60H1351BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1351BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1351BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1351BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1351BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1351BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1351BSRE6
RES SMD 196 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 61 POS .137 SMD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 25W datasheet.pdf
IC DSP FLOATING POINT 256BGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 12POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf