Vishay/Dale RNC60H1354DSB14
RNC60H1354DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1354DSB14
Brief Description
RES 1.35M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1354DSB14.pdf
Availability of RNC60H1354DSB14
QUANTITY
RNC60H1354DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1354DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1354DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.35M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1354DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1354DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1354DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1354DSB14
CAP ARRAY 10PF 25V NP0 0504 datasheet.pdf
Connector Header 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 0.205 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf