Vishay/Dale RNC60H1372FRBSL
RNC60H1372FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1372FRBSL
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1372FRBSL.pdf
Availability of RNC60H1372FRBSL
QUANTITY
RNC60H1372FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1372FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1372FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1372FRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1372FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1372FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1372FRBSL
KIT EVAL SMPS QUASI-RES WIDE 80W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 3.7V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
PNL MNT 20MA GREEN W/WIRE 10" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.1A 26 MOHM TH datasheet.pdf