Vishay/Dale RNC60H13R0FSBSL
RNC60H13R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H13R0FSBSL
Brief Description
RES 13 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H13R0FSBSL.pdf
Availability of RNC60H13R0FSBSL
QUANTITY
RNC60H13R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H13R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H13R0FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H13R0FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H13R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H13R0FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H13R0FSBSL
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT QC datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 133 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf