Vishay/Dale RNC60H1431BSRE6
RNC60H1431BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1431BSRE6
Brief Description
RES 1.43K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1431BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1431BSRE6
QUANTITY
RNC60H1431BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1431BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1431BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1431BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1431BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1431BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1431BSRE6
CONN STRAIN RELIEF RJ45/50 PLUGS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.75A 63VAC/VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 90POS 5ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
IC CLK MUX PCIE 2 TO 4 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 298 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf