Vishay/Dale RNC60H1500BSBSL
RNC60H1500BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1500BSBSL
Brief Description
RES 150 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1500BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1500BSBSL
QUANTITY
RNC60H1500BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1500BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1500BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1500BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1500BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1500BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1500BSBSL
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 100GHZ 120KM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf