Vishay/Dale RNC60H1501BSBSL
RNC60H1501BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1501BSBSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1501BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1501BSBSL
QUANTITY
RNC60H1501BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1501BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1501BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1501BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1501BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1501BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1501BSBSL
IC GATE AND/NAND ECL 2IN 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.5NS 208FPBGA datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 0.7A NP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 3KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
LED - 10MM CYCLING RGB (SLOW) datasheet.pdf