Vishay/Dale RNC60H1584FSBSL
RNC60H1584FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1584FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.58M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1584FSBSL.pdf
Availability of RNC60H1584FSBSL
QUANTITY
RNC60H1584FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1584FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1584FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.58M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1584FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1584FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1584FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1584FSBSL
MODEM V.34 SERIAL DATA/FAX 5V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 22K OHM 10SIP datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 6 CKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W CM datasheet.pdf