Vishay/Dale RNC60H1621FRRSL
RNC60H1621FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1621FRRSL
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1621FRRSL.pdf
Availability of RNC60H1621FRRSL
QUANTITY
RNC60H1621FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1621FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1621FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1621FRRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1621FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1621FRRSL Details Description
Related parts for RNC60H1621FRRSL
SFC 2/21 BLU 120/BX datasheet.pdf
CONN SPRING 27POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 15DB 10MW datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LOCKABLE KEYBOARD SHELF 19" 1U datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf