Vishay/Dale RNC60H1640DSB14
RNC60H1640DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1640DSB14
Brief Description
RES 164 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1640DSB14.pdf
Availability of RNC60H1640DSB14
QUANTITY
RNC60H1640DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1640DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1640DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)164
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1640DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1640DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1640DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1640DSB14
SW BASIC SPDT .1A MOLD LEAD 30V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SMB datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
RES 1.07 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.143 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V TO-220-3 datasheet.pdf