Vishay/Dale RNC60H1692DSBSL
RNC60H1692DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1692DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1692DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1692DSBSL
QUANTITY
RNC60H1692DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1692DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1692DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1692DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1692DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1692DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1692DSBSL
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SITE LICENSE CFA LOGICORE IP datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 230V datasheet.pdf
IC FPGA 196 I/O 324FBGA datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf