Vishay/Dale RNC60H1743FRBSL
RNC60H1743FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1743FRBSL
Brief Description
RES 174K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1743FRBSL.pdf
Availability of RNC60H1743FRBSL
QUANTITY
RNC60H1743FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1743FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1743FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1743FRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1743FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1743FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1743FRBSL
MOSFET N-CH 55V 120A D2PAK7 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN RECEPT 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 4V X6S 0603 datasheet.pdf
SWITCH LEVER 16A SPDT SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf