Vishay/Dale RNC60H1782BSRSL
RNC60H1782BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1782BSRSL
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1782BSRSL.pdf
Availability of RNC60H1782BSRSL
QUANTITY
RNC60H1782BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1782BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1782BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1782BSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1782BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1782BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1782BSRSL
RES SMD 200M OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST TTL N-INV 6ULLGA datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 668X datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP SZHV10/16 PG29 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf