Vishay/Dale RNC60H1821BSB14
RNC60H1821BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1821BSB14
Brief Description
RES 1.82K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1821BSB14.pdf
Availability of RNC60H1821BSB14
QUANTITY
RNC60H1821BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1821BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1821BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1821BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1821BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1821BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1821BSB14
FERRULE WIRE UNINS 12AWG 500PC datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 0.225W SOT23 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 61MM datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf