Vishay/Dale RNC60H1842DSB14
RNC60H1842DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1842DSB14
Brief Description
RES 18.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1842DSB14.pdf
Availability of RNC60H1842DSB14
QUANTITY
RNC60H1842DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1842DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1842DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1842DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1842DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1842DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1842DSB14
HARNESS TEF CLEAR 1/4" datasheet.pdf
SWITCH AUTODIP 6POS TOP ACT datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.070 T/H GOLD datasheet.pdf
RES 1.75K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 72.2676MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf