Vishay/Dale RNC60H1872BSBSL
RNC60H1872BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1872BSBSL
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1872BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1872BSBSL
QUANTITY
RNC60H1872BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1872BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1872BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1872BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1872BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1872BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1872BSBSL
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
STEP LATCH HOUSING .100" DR datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SIDACTOR BI 90V 150A DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 1.7UF 20% 125V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING 1.74GHZ datasheet.pdf