Vishay/Dale RNC60H1874FSB14
RNC60H1874FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1874FSB14
Brief Description
RES 1.87M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1874FSB14.pdf
Availability of RNC60H1874FSB14
QUANTITY
RNC60H1874FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1874FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1874FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1874FSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1874FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1874FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1874FSB14
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FLASH SD-ET 512MB SLC IND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf
TV 41C 41#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 6C 6#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
ER 19C 19#16 SKT PLUG datasheet.pdf
1.2 A, 20 V, 700 kHz/1.4 MHz, Nonsynchronous Step-Down Regulator IC datasheet.pdf