Vishay/Dale RNC60H1984BSB14
RNC60H1984BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1984BSB14
Brief Description
RES 1.98M OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1984BSB14.pdf
Availability of RNC60H1984BSB14
QUANTITY
RNC60H1984BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1984BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1984BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.98M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1984BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1984BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1984BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1984BSB14
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LMV854 8MHZ datasheet.pdf
MOD IPM L-SERIES 1200V 75A datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
LED IND 8MM RED 24V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 200A 3TOWER datasheet.pdf