Vishay/Dale RNC60H2100FSRE6
RNC60H2100FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2100FSRE6
Brief Description
RES 210 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2100FSRE6.pdf
Availability of RNC60H2100FSRE6
QUANTITY
RNC60H2100FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2100FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2100FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2100FSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2100FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2100FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2100FSRE6
IDC CABLE - MKC14K/MC14M/MKC14K datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 80POS W/STRAIN REF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 12POS 5A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
BOX II 4 ROW RECP ASSY 280 POS datasheet.pdf