Vishay/Dale RNC60H2103BSRSL
RNC60H2103BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2103BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 210K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2103BSRSL.pdf
Availability of RNC60H2103BSRSL
QUANTITY
RNC60H2103BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2103BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2103BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2103BSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2103BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2103BSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2103BSRSL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 120V datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 3GB datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC TOP 29POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN N PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf