Vishay/Dale RNC60H2104FMBSL
RNC60H2104FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2104FMBSL
Brief Description
RES 2.1M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2104FMBSL.pdf
Availability of RNC60H2104FMBSL
QUANTITY
RNC60H2104FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2104FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2104FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2104FMBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2104FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2104FMBSL Details Description
Related parts for RNC60H2104FMBSL
IC MCU 8/16BIT 32KB OTP 44CQPJ datasheet.pdf
POWERWHITE CW SPOT OPTIC datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
ACS 600V MIDGET POWR-SAFE 30A IN datasheet.pdf