Vishay/Dale RNC60H2152BSBSL
RNC60H2152BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2152BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2152BSBSL.pdf
Availability of RNC60H2152BSBSL
QUANTITY
RNC60H2152BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2152BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2152BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2152BSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2152BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2152BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H2152BSBSL
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 20-SSOP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 2CH BIDIR 8-TDFN datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO263AB datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LMZFL 5/3/135 3.5OR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FDR QSFP-QSFP 14M datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf