Vishay/Dale RNC60H21R0FSBSL
RNC60H21R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H21R0FSBSL
Brief Description
RES 21 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H21R0FSBSL.pdf
Availability of RNC60H21R0FSBSL
QUANTITY
RNC60H21R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H21R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H21R0FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H21R0FSBSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H21R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H21R0FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H21R0FSBSL
CONN HEADER .100 SNGL R/A 8POS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.77KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 0.357 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PDSR 80 AMP PLUG W/PEG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 25V AXIAL datasheet.pdf