Vishay/Dale RNC60H2261BSB14
RNC60H2261BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2261BSB14
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2261BSB14.pdf
Availability of RNC60H2261BSB14
QUANTITY
RNC60H2261BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2261BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2261BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2261BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2261BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2261BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2261BSB14
307-4RX1M PF SIG HDR METRAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32PLCC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 200MA 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
GLOVE XLARGE datasheet.pdf
CAP TRIM 0.3-1.2PF 500V T/H datasheet.pdf