Vishay/Dale RNC60H2400FSRE6
RNC60H2400FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2400FSRE6
Brief Description
RES 240 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2400FSRE6.pdf
Availability of RNC60H2400FSRE6
QUANTITY
RNC60H2400FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2400FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2400FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2400FSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2400FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2400FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2400FSRE6
CONN BASE SIDE ENTRY PG21 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER LVDS DIFF 3V SOT23-5 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SGL 8MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 33 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf