Vishay/Dale RNC60H2401DSRSL
RNC60H2401DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2401DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2401DSRSL.pdf
Availability of RNC60H2401DSRSL
QUANTITY
RNC60H2401DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2401DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2401DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2401DSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2401DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2401DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H2401DSRSL
BATTERY PACK NICAD 4.8V 500MAH datasheet.pdf
BOARD DEMO STAR FOR MMA7260Q datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2.8MSPS DIFF 10MSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
6' 16/3 SPT-3 GREY PWR SUPPLY datasheet.pdf
8364-12 FRONT CUTOFF PLUN datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Single and Quad 18 V Operational Amplifiers IC datasheet.pdf