Vishay/Dale RNC60H2493FRB14
RNC60H2493FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2493FRB14
Brief Description
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2493FRB14.pdf
Availability of RNC60H2493FRB14
QUANTITY
RNC60H2493FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2493FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2493FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2493FRB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2493FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2493FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H2493FRB14
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf