Vishay/Dale RNC60H2494FRB14
RNC60H2494FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2494FRB14
Brief Description
RES 2.49M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2494FRB14.pdf
Availability of RNC60H2494FRB14
QUANTITY
RNC60H2494FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2494FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2494FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2494FRB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2494FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2494FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H2494FRB14
TVS DIODE 65VWM TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SEQUENCE/SUPERVISOR 28TQFN datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 260 I/O 572FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 619 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 50A POWIR 34 datasheet.pdf