Vishay/Dale RNC60H2551FSR36
RNC60H2551FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2551FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2551FSR36.pdf
Availability of RNC60H2551FSR36
QUANTITY
RNC60H2551FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2551FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H2551FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2551FSR36
Related LinksRNC60H2, RNC60H2551FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2551FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H2551FSR36
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
DEKAFIX 6 BLANK RED 50/CD datasheet.pdf
IC LDO REG SMART DUAL ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SAVER DSUB 37POS M-F datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 2M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf