Vishay/Dale RNC60H2551FSR36
RNC60H2551FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2551FSR36
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2551FSR36.pdf
Availability of RNC60H2551FSR36
QUANTITY
RNC60H2551FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2551FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H2551FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2551FSR36
Related LinksRNC60H2, RNC60H2551FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2551FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H2551FSR36
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC DIFF TXRX W/TVS 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 7A 125V datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf