Vishay/Dale RNC60H2614FMRE6
RNC60H2614FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2614FMRE6
Brief Description
RES 2.61M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2614FMRE6.pdf
Availability of RNC60H2614FMRE6
QUANTITY
RNC60H2614FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2614FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2614FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2614FMRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2614FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2614FMRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2614FMRE6
CABLE ASSY R/A 2.5MM STEREO 6' datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
IC LI-ION CHGR 500MA 4.2V 8-MSOP datasheet.pdf
CAP MICA 250PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
TXRX QSFP 40G 4CH PLUGGABL W/DMI datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR 400V 40A LOW TQ TO263 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 22A D3PAK datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf