Vishay/Dale RNC60H26R1FSRSL
RNC60H26R1FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H26R1FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H26R1FSRSL.pdf
Availability of RNC60H26R1FSRSL
QUANTITY
RNC60H26R1FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H26R1FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H26R1FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H26R1FSRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H26R1FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H26R1FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H26R1FSRSL
CONN HEADER 18POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 21.59"L X 17.59"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
LIGHT BAR 570NM GRN 7.5X14MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1228.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf