Vishay/Dale RNC60H2701BSB14
RNC60H2701BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2701BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2701BSB14.pdf
Availability of RNC60H2701BSB14
QUANTITY
RNC60H2701BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2701BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2701BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2701BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2701BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2701BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2701BSB14
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V datasheet.pdf
MCU 8BIT LS USB 32KB FLSH 34SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf