Vishay/Dale RNC60H2712BSRE6
RNC60H2712BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2712BSRE6
Brief Description
RES 27.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2712BSRE6.pdf
Availability of RNC60H2712BSRE6
QUANTITY
RNC60H2712BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2712BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2712BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2712BSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2712BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2712BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2712BSRE6
BOX ALUM GRAY 8.69"L X 4.74"W datasheet.pdf
SENSOR FORCE/PRES 0-30PSIG 1.5MA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADG902 datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY BLU LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf