Vishay/Dale RNC60H2772DSRE6
RNC60H2772DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2772DSRE6
Brief Description
RES 27.7K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2772DSRE6.pdf
Availability of RNC60H2772DSRE6
QUANTITY
RNC60H2772DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2772DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H2772DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2772DSRE6
Related LinksRNC60H2, RNC60H2772DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2772DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H2772DSRE6
TERM BLOCK PLUG 26POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 2048X9 64-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 128POS R/A 4ROW GOLD datasheet.pdf