Vishay/Dale RNC60H2941BSB14
RNC60H2941BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2941BSB14
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2941BSB14.pdf
Availability of RNC60H2941BSB14
QUANTITY
RNC60H2941BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2941BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H2941BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2941BSB14
Related LinksRNC60H2, RNC60H2941BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2941BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H2941BSB14
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 49.9 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 290MA 960 MOHM TH datasheet.pdf
STANDOFF INSULATOR STANYL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC SMART RESET 4PIN 6.0S 6UDFN datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf