Vishay/Dale RNC60H3001DSB14
RNC60H3001DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3001DSB14
Brief Description
RES 3K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3001DSB14.pdf
Availability of RNC60H3001DSB14
QUANTITY
RNC60H3001DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3001DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H3001DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3001DSB14
Related LinksRNC60H3, RNC60H3001DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3001DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H3001DSB14
CONN HEADER 16POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
SENSOR DIST MEASUR 80CM ANLG datasheet.pdf
CAP CER 300PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
BOOT STRAIN RELIEF 12.5MM DIAM datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 35MA 590 MOHM datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf