Intel TP87C51RB24
TP87C51RB24 picture photo
Mfg. Part Number
TP87C51RB24
Brief Description
IC MCU 8BIT 16K 24MHZ OTP 40-DIP
Datasheet Download
TP87C51RB24.pdf
Availability of TP87C51RB24
QUANTITY
TP87C51RB24 Order Process
Ship out your order
Specifications of TP87C51RB24
Internal Part NumberEIS-TP87C51RB24
Standard Package1
PackagingTube
Core ProcessorMCS 51
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivitySIO
PeripheralsWDT
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TP87C51RB24
Related LinksTP87C, TP87C51RB24 Datasheet, Intel Distributor
TP87C51RB24 Details Description
Related parts for TP87C51RB24
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 225W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BULB SOCKET EARTH TERM datasheet.pdf
RES 215 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf