Vishay/Dale RNC60H3163FSRE6
RNC60H3163FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H3163FSRE6
Brief Description
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H3163FSRE6.pdf
Availability of RNC60H3163FSRE6
QUANTITY
RNC60H3163FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H3163FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H3163FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H3163FSRE6
Related LinksRNC60H3, RNC60H3163FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H3163FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H3163FSRE6
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MODULE DDR2 2GB 240FBDIMM datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 902MHZ 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 3A SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET SHUTTERD 10A datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
AREA FOCUSABLE PHOTO NPN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HDM SMPR055F K datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf