Vishay/Dale RNC60H40R2BSB14
RNC60H40R2BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H40R2BSB14
Brief Description
RES 40.2 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H40R2BSB14.pdf
Availability of RNC60H40R2BSB14
QUANTITY
RNC60H40R2BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H40R2BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H40R2BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H40R2BSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H40R2BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H40R2BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H40R2BSB14
RES SMD 910K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 14POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 0.232 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
BOX S STEEL WHITE 36"L X 36"W datasheet.pdf
EVAL KIT 6W LED DRIVER datasheet.pdf