Vishay/Dale RNC60H4201FSB14
RNC60H4201FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4201FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4201FSB14.pdf
Availability of RNC60H4201FSB14
QUANTITY
RNC60H4201FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4201FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4201FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4201FSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4201FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4201FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4201FSB14
IC REG LDO 3V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE LI+ 2CELL 14-TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SNSW 10.1A 3/16 TLSPBFACTONLY datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf