Vishay/Dale RNC60H4531FSB14
RNC60H4531FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4531FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.53K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4531FSB14.pdf
Availability of RNC60H4531FSB14
QUANTITY
RNC60H4531FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4531FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4531FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4531FSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4531FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4531FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4531FSB14
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 12VIN 30A ADJOUT 150W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
HEAT GUN 230V 249/435 DEG C datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 3.5NS 256BGA datasheet.pdf
FPA/C 693MDL733 1.5M datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CONN 8WAY DIVIDER datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf