Vishay/Dale RNC60H4593BSB14
RNC60H4593BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4593BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 459K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4593BSB14.pdf
Availability of RNC60H4593BSB14
QUANTITY
RNC60H4593BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4593BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4593BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)459k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4593BSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4593BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4593BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4593BSB14
CONN HEADER 15POS 1.25MM R/A AU datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 24BIT DUAL 28SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SSOP datasheet.pdf
IC CTRLR PWM INTEL PENT 38-TSSOP datasheet.pdf
IC PWR SWITCH DUAL HI SIDE 8-MLF datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS 5.0196MHZ CMOS SMD datasheet.pdf