Vishay/Dale RNC60H4641DSRE6
RNC60H4641DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4641DSRE6
Brief Description
RES 4.64K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4641DSRE6.pdf
Availability of RNC60H4641DSRE6
QUANTITY
RNC60H4641DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4641DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H4641DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4641DSRE6
Related LinksRNC60H4, RNC60H4641DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4641DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H4641DSRE6
RES SMD 56 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DVR HF FULL BRIDGE 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.92 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SPI 210MSPS 40QFN datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT BOX MNT 19POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
DUAL SHOE ELECTRODE EURO datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf