Vishay/Dale RNC60H4642FSRE6
RNC60H4642FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4642FSRE6
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4642FSRE6.pdf
Availability of RNC60H4642FSRE6
QUANTITY
RNC60H4642FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4642FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H4642FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4642FSRE6
Related LinksRNC60H4, RNC60H4642FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4642FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H4642FSRE6
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 388 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN CODING RING FOR MULT SERIES datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CR BKR MAG-HYDR 50A 480VAC/80VDC datasheet.pdf
FANLESS PC ATOM N2600 1.6GHZ datasheet.pdf