Vishay/Dale RNC60H4700BSB14
RNC60H4700BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4700BSB14
Brief Description
RES 470 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4700BSB14.pdf
Availability of RNC60H4700BSB14
QUANTITY
RNC60H4700BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4700BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4700BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4700BSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4700BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4700BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H4700BSB14
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
51940-007-VER REC POWER BLADE datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V SOD123 datasheet.pdf