Vishay/Dale RNC60H47R0DSB14
RNC60H47R0DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H47R0DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H47R0DSB14.pdf
Availability of RNC60H47R0DSB14
QUANTITY
RNC60H47R0DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H47R0DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H47R0DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H47R0DSB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H47R0DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H47R0DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H47R0DSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 20PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 62.63 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf