Vishay/Dale RNC60H6573BSB14
RNC60H6573BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6573BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 657K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6573BSB14.pdf
Availability of RNC60H6573BSB14
QUANTITY
RNC60H6573BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6573BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H6573BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)657k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6573BSB14
Related LinksRNC60H6, RNC60H6573BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6573BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H6573BSB14
GUARD FAN FOR 4 1/2" FAN PLASTIC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4X2SON datasheet.pdf
HEADER MTA-156 TIN W/PEG 3POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf