Vishay/Dale RNC60H6731BSB14
RNC60H6731BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6731BSB14
Brief Description
RES 6.73K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6731BSB14.pdf
Availability of RNC60H6731BSB14
QUANTITY
RNC60H6731BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6731BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H6731BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.73k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6731BSB14
Related LinksRNC60H6, RNC60H6731BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6731BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H6731BSB14
RES SMD 113 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CLAMP-ON MULTIMETER 200/1000A datasheet.pdf
TERM FORK NON INS 26-22AWG #2 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 300A 24V datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE HI-TEMP 12X36YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 34POS DR LOW P datasheet.pdf